Aktualności/Newsy
Jakie nowe obowiązki związane z obronnością państwa mogą zostać nałożone na podmioty prowadzące działalność farmaceutyczną?
Przepisy określają zasady organizowania zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Polski, w tym przez przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. W związku z obecną sytuacją, która jest związana z pandemią COVID-19, zadania rozszerzono na sytuacje zagrożenia życia i zdrowia ludzi.
Rozszerzono katalog przedsiębiorców, którzy mają szczególe znaczenie gospodarczo-obronne, i tak do przedsiębiorców działających w obszarze np. transportu czy usług pocztowych, dołączono przedsiębiorców wytwarzających i dystrybuujących produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, środki ochronne i wyroby medyczne. Katalog ten został również uzupełniony o podmioty udzielające świadczenia zdrowotne.
Szczegółowy wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym określa Rada Ministrów w formie rozporządzenia.
Program mobilizacji gospodarki tworzony przez Radę Ministrów został rozszerzony o zadania, które mogą być nałożone na przedsiębiorców w zakresie wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych (oraz innych produktów wskazanych powyżej) oraz przedsiębiorców udzielających świadczeń zdrowotnych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.
Premier, w drodze rozporządzenia podejmuje decyzję o uruchomieniu takiego programu. Pogram może zostać uruchomiony w całości lub selektywnie (np. wyłącznie w zakresie wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych). Stosuje się do niego przepisy o ochronie informacji niejawnych.
Zadania na rzecz obronności państwa, są nakładane na przedsiębiorcę w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez organ – wojewodę lub właściwego ministra. Wykonywanie zadań następuje na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą, przez organ, który wydał decyzję nakładającą obowiązek ich realizacji, i jest finansowane z budżetu państwa oraz planowane w części budżetowej organu będącego stroną umowy.