Aktualności/Newsy
Tarcza dla artystów z przepisami wykonawczymi
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał w dniu 2 kwietnia 2020 r. rozporządzenie, materializujące zapisy tarczy antykryzysowej w odniesieniu do podmiotów prowadzonych działalność twórczą lub artystyczną.
Rozporządzenie określa maksymalną wysokość wsparcia oraz rodzaj wydatków objętych wsparciem. Wsparcie finansowe udzielane jest na wniosek.
Wsparcia finansowego udziela się w ramach programów ogłaszanych w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa lub wyznaczonych przez ministra instytucji.
Wsparcie, w zależności od wnioskującego podmiotu, przyjmuje postać stypendium (osoba fizyczna) lub dotacji celowej (osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej)
Przyznanie wsparcia finansowego możliwe jest wyłącznie w przypadku, gdy działania wskazane we wniosku są zgodne z zakresem działań i celami programu oraz przy założeniu, że efekty działań realizowanych w ramach programu będą bezpłatnie i powszechnie dostępne.
Co istotne, o wsparcie nie mogą ubiegać się podmiotu, które zostały wezwane do zwrotu wcześniej udzielonego stypendium lub dotacji celowej, z powodu niewłaściwego wykorzystania przyznanych środków.
Maksymalna wysokość wsparcia nie może przekroczyć:
- stypendium - miesięcznie trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
- dotacja celowa - 100% wydatków na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej i artystycznej
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w terminie 12 miesięcy po jego odwołaniu, ogłasza się co najmniej jeden nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w danym roku budżetowym.
W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wsparcie finansowe stanowi pomoc publiczną i może być udzielana podmiotowi, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie spełniał kryteriów przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji w rozumieniu odrębnych przepisów, oraz o ile jej wartość nie przekracza, łącznie z inną pomocą państwową związaną z epidemią COVID-19, kwoty 800 000 euro na przedsiębiorstwo.