Aktualności/Newsy
Zmiana umowy oraz zwolnienie z naliczania kar umownych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy w sprawie zamówienia publicznego
W projekcie nowelizującym ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw nie zabrakło przepisów zmieniających ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Najważniejsza zmiana ma dotyczyć realizacji umów zawartych w trybie PZP, w przypadku gdy zaistnieją okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mające wpływ na należyte wykonanie takiej umowy.
W przypadku wystąpienia takich okoliczności, strony powinny niezwłocznie poinformować się wzajemnie o tym fakcie oraz przedstawić stosowne oświadczenia lub dokumenty na ich potwierdzenie (m.in.: wstrzymanie dostaw, braki pracownicze, trudności w dostępie do sprzętu lub trudności w realizacji usług transportowych).
Co istotne, zamawiający po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy, może w uzgodnieniu z wykonawcą dokonać zmiany umowy w szczególności przez:
• zmianę terminu wykonania umowy lub jej części, lub czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części,
• zmianę sposobu wykonywania dostaw lub usług,
• zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia wykonawcy.
Projekt wprowadza także możliwość odstąpienia od naliczania kar umownych lub domagania się odszkodowania z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy z powodu ww. okoliczności. W takim wypadku wykonawca powinien przedstawić w swoim oświadczeniu wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy. W oświadczeniu powinien znaleźć się także ewentualny wpływ zmiany umowy, na zasadność ustalenia i dochodzenia tych kar lub odszkodowań, lub ich wysokość.
Gdy strony zdecydują się na zmianę umowy jak i na nieustalenie lub niedochodzenie od wykonawcy przez zamawiającego należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, wówczas nie będzie to stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych.