Aktualności/Newsy
Ceny leków w czasie pandemii
6 marca do sejmu trafiły projekty ustaw, które wchodzą w skład rządowego pakietu ustaw – tarczy antykryzysowej. Jeden projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ma wprowadzić bardzo istotne zmiany dla branży farmaceutycznej.
Przewiduje się, że Minister zdrowia będzie mógł ustalić w obwieszczeniu, maksymalne urzędowe ceny zbytu zawierające podatek od towarów i usług, urzędową marżę hurtową oraz urzędowe marże detaliczne (cena wynikowa) na zasadach określonych w ustawie refundacyjnej dla:
- produktów leczniczych
- wyrobów medycznych
- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
- produktów biobójczych,
które mogą zostać wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 lub w sytuacji zagrożenia braku dostępności na terytorium Polski w związku z COVID-19. Wyjątkiem będą te produkty, których cena została ustalona w decyzji administracyjnej wydanej na podstawie przepisów ustawy refundacyjnej.
Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów będzie sprawować: Inspekcja Farmaceutyczna, URPL oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Stosowanie wyższej ceny niż ustalona w obwieszczeniu Ministra zdrowia będzie skutkowało nałożeniem kary finansowej w wysokości od 5 000 zł do 5 000 000 zł. Co ważne, decyzji w sprawie nałożenia kary pieniężnej będzie nadawać się rygor natychmiastowej wykonalności. Karę będzie trzeba uiścić w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji.
Istotnym jest fakt, że Prezes UOKIK zgodnie z projektem będzie mógł nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary, w sytuacji kiedy przedsiębiorca ten zastosował wielokrotnie (nawet nieumyślnie), w przypadku wielu produktów, wyrobów lub środków lub na dużą skalę ceny zbytu wyższe niż ustalone w obwieszczeniu Ministra zdrowia.