Aktualności/Newsy
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga wątpliwości co do stosowania wyższych kosztów uzyskania przychodu
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwości co do stosowania wyższych kosztów uzyskania przychodu w przypadku rozporządzania autorskimi prawami majątkowymi.
Spór dotyczył tego czy możliwe jest zastosowanie wyższych kosztów uzyskania przychodu (50%) jeżeli wynagrodzenie za pracę twórczą określone jest na podstawie czasu pracy udokumentowanego w wewnętrznym systemie pracodawcy.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego żeby zastosować wyższe koszty uzyskania przychodu należy w sposób wyraźny wyodrębnić części wynagrodzenia należną za rozporządzanie autorskimi prawami majątkowymi do utworu. Nie jest wystarczająca sama potencjalna możliwość wyselekcjonowania czasu pracy przeznaczonego na pracę twórczą.
Co istotne Naczelny Sąd Administracyjny podzielił argument, że wynagrodzenie do którego można zastosować wyższe koszty uzyskania przychodu (o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) powinno przysługiwać pracownikowi nie z tytułu wykonywania pracy twórczej, ale z tytułu przeniesienia na pracodawcę majątkowych praw autorskich.
Źródło: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 kwietnia 2019 r. (sygn. akt.: II FSK 1339/17).