Aktualności/Newsy
Wejście w życie ustawy o e- receptach
W dniu 18 kwietnia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz. U. poz. 697), a wraz z nią także rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745).
Podstawowymi korzyściami wynikającymi z powyższej ustawy, według resortu zdrowia, mają być:
• ograniczona liczba wizyt u lekarzy, a co za tym idzie krótszy czas oczekiwania na wizyty
• badania za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności
W związku z wejściem w życie nowych regulacji Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący stosowania ww. rozporządzenia, w którym podkreślono, że do dnia 31 grudnia 2018 r. apteki gromadzą i przekazują informacje do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia na dotychczasowych zasadach.
Ponadto, w § 18 rozporządzenia zawarte zostały przejściowe przepisy dotyczące procedury postępowania z receptami w postaci papierowej wystawionymi przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Stanowią one, że recepty takie do dnia 16 października 2018 r. mogą być realizowane na dotychczasowych zasadach. Zmiana nastąpi od dnia 17 października 2018 r., bowiem od tego dnia „otaksowanie recept w postaci papierowej realizowanych przez aptekę podłączoną do Platformy P1 będzie następowało przez wystawienie Dokumentu Realizacji Recepty, a w braku ww. podłączenia również na zasadach dotychczasowych”.
Ministerstwo Zdrowia informuje również, że na podstawie § 7 ust. 3 rozporządzenia otaksowanie recepty polegać będzie na wytworzeniu Dokumentu Realizacji Recepty dla każdej pozycji na recepcie.
Docelowo e-recepty mają zastąpić tradycyjne, wystawiane w formie papierowej od 2020 roku.
Komunikat Ministerstwa Zdrowia dostępny jest pod adresem: