Aktualności/Newsy

spory_sadowe
newsy
znaki_towarowe_i_patenty
2018-01-22

Wyrok TSUE w sprawie równolegle chronionych znaków towarowych „Schweppes”

W dniu 20 grudnia 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący możliwości sprzeciwienia się przywozowi towarów oznaczonych równolegle chronionym znakiem towarowym (sprawa C-291/16).
 

W sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia Trybunału, hiszpańska spółka Schweppes sprzeciwiła się przywozowi butelek toniku oznaczonych znakiem towarowym „Schweppes” produkowanych przez koncern Coca-Cola i pochodzących z Wielkiej Brytanii. 

Podstawą sprzeciwu była możliwość wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia handlowego butelek napoju. 
 

W toku sprawy ustalono, iż Spółka przeniosła na Coca-Colę niektóre prawa do równolegle chronionych znaków towarowych „Schweppes”, w tym do znaków zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii. Schweppes pozostał jednak właścicielem spornego znaku towarowego w Hiszpanii i posiada wyłączne prawo do korzystania z niego w tym Państwie. 

Obie spółki nie pozostają ze sobą w ścisłej zależności, jednak podejmują działania w celu promowania wyglądu znaku towarowego „Schweppes” na terytorium EOG w tym w Wielkiej Brytanii. 
 

W wyroku Trybunał uznał, że właściciel krajowego znaku towarowego nie może sprzeciwiać się przywozowi z innego państwa członkowskiego identycznych towarów oznaczonych tym samym znakiem towarowym, przez podmiot trzeci, który nabył prawa do tego znaku towarowego w drodze przeniesienia, jeżeli po przeniesieniu:

• właściciel pierwotnego znaku nadal aktywnie i w sposób zamierzony wspiera jednolity i globalny wygląd lub wizerunek znaku towarowego, ustanawiając lub wzmacniając w ten sposób wprowadzenie danych odbiorców w błąd co do pochodzenia handlowego towarów oznaczonych tym znakiem towarowym, lub

• istnieją powiązania gospodarcze między właścicielem znaku a wspomnianym podmiotem trzeci w tym rozumieniu, że koordynują oni swoje polityki handlowe lub dokonują uzgodnień w celu łącznego kontrolowania używania znaku towarowego, w związku z czym mają możliwość bezpośredniego lub pośredniego określenia towarów, które są oznaczone wspomnianym znakiem towarowym, a także kontrolowania ich jakości.

cofnij