Aktualności/Newsy
Ocena TSUE w sprawie jednolitego charakteru unijnego znaku towarowego
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 20 lipca 2017 r. wydał wyrok w sprawie C-93/16, w którym odpowiedział na pytania prejudycjalne dotyczące znaków towarowych i ochrony konkurencji.
Trybunał rozważał, czy fakt, że w dwóch państwach Unii Europejskiej dochodzi do zgodnego współistnienia unijnego znaku towarowego z wcześniejszym pierwszeństwem – za zgodą jego właściciela – oraz podobnego do niego krajowego znaku towarowego, uzasadnia twierdzenie, że brak prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd w tych państwach rozciąga się na inne państwa członkowskie
lub na całą Unię Europejską ze względu na jednolity charakter unijnego znaku towarowego, o którym mowa w Rozporządzeniu Rady nr 207/2009.
Analizując niniejszą sprawę, Trybunał doszedł do wniosku, że badanie prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd powinno być przeprowadzane w odniesieniu do właściwego kręgu odbiorców, który stanowią przeciętni konsumenci, którzy są właściwie poinformowani, dostatecznie uważni i rozsądni.
Badanie to nie może ograniczać się jedynie do faktu zgodnego współistnienia znaków towarowych na części terytorium Unii Europejskiej lecz powinno każdorazowo obejmować ocenę wszystkich istotnych czynników.
W związku z tym, Trybunał uznał, że okoliczność, iż znaki towarowe, których dotyczy postępowanie, zgodnie współistnieją w dwóch państwach członkowskich nie prowadzi do wniosku, że w innej części Unii, w której nie zachodzi takie zgodne współistnienie, nie istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd.
Pełna treść wyroku dostępna jest pod adresem:
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text&docid=193036&pageIndex=0&doclang=PL&mode=lst&dir&occ=first&part=1&cid=661917