Aktualności/Newsy

dane_osobowe
media
it
2017-06-23

Platformy umożliwiające wyszukiwanie oraz wymianę utworów chronionych mogą naruszać prawo autorskie – wyrok TSUE

W dniu 14 czerwca 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie C‑610/15. Wcześniej pisaliśmy na temat opinii Rzecznika Generalnego Macieja Szpunara dotyczącej tej sprawy (zobacz: http://www.kclegal.eu/582/odpowiedzialnosc-operatora-witryny-internetowej-za-nielegalne-udostepnianie-przez-uzy). 

Trybunał uznał, że pojęcie „publicznego udostępniania” w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym obejmuje zarządzanie w Internecie i udzielanie dostępu do platformy wymiany, która umożliwia użytkownikom wyszukanie utworów chronionych oraz ich wymianę w ramach sieci peer-to-peer.

Trybunał zwrócił przy tym uwagę na fakt, iż utwory w ramach platformy nie zostały umieszczone online przez jej administratorów, lecz przez użytkowników. Jednakże poprzez udzielanie dostępu do platformy wymiany online i zarządzanie nią administratorzy ci działają z pełną świadomością skutków swojego zachowania w celu udzielenia dostępu do utworów chronionych. Działalność administratorów polegała w omawianym przypadku na indeksowaniu oraz opisywaniu plików torrent, co umożliwiało użytkownikom tej platformy wyszukanie utworów chronionych oraz ich dalszą wymianę w ramach sieci równorzędnej. 

Trybunał podzielił w tym względzie opinię rzecznika generalnego, który zauważył, że gdyby wspomniani administratorzy nie udzielali dostępu do tej platformy i nie zarządzali nią, wspomniane utwory nie mogłyby być wymieniane przez użytkowników lub, przynajmniej, ich wymiana w Internecie byłaby trudniejsza.

Pełna treść wyroku dostępna jest pod adresem:

http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=191707&pageIndex=0&doclang=PL&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=1031673

cofnij