Aktualności/Newsy

prasa
film
ksiazka
2017-01-26

Dwukrotność stosownej opłaty licencyjnej z tytułu naruszenia prawa własności intelektualnej zgodna z prawem unijnym – ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości UE wyrokiem z dnia 25 stycznia 2017 r. (sprawa C 367/15) odniósł się do kwestii zgodności z prawem unijnym polskiej regulacji, przewidującej możliwość żądania przez uprawnionego, którego prawa własności intelektualnej naruszono, zryczałtowanego odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownej opłaty licencyjnej. 

Niniejszym wyrokiem Trybunał potwierdził, iż w przypadku naruszenia praw własności intelektualnych, uprawniony może dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilnym albo, bez konieczności wykazywania szkody i związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem naruszającym jego prawa a szkodą, domagać się zapłaty sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownej opłaty licencyjnej. 

Podkreślenia wymaga jednocześnie, iż wskazana regulacja badana była wyłącznie pod kątem zgodności z prawem unijnym. Wyrok ten nie stanowi zatem przeszkody do uznania wskazanej regulacji – podobnie jak w przypadku odszkodowania w wysokości trzykrotności stosownej opłaty licencyjnej – za niezgodną z Konstytucją RP (wyrok TK z dnia 23.06.2015 r., sygn. SK 32/14).

cofnij