Aktualności/Newsy
Użyczenie książki w postaci cyfrowej na takich samych zasadach jak w przypadku książek tradycyjnych – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UE, wyrokiem z dnia 10 listopada 2016 r. (sprawa C-174/15) odniósł się do kwestii użyczania książek w postaci cyfrowej. Trybunał uznał, że zarówno traktat WIPO, jak również przepisy dyrektywy nr 2006/115 nie stoją na przeszkodzie temu, aby pojęcie użyczenia utworów było rozumiane szeroko i obejmowało, poza egzemplarzami materialnymi, również książki w postaci cyfrowej. Taką formę użyczenia należy traktować jako nową formę eksploatacji utworów oraz przejaw dążenia do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony praw twórców.
Jednocześnie Trybunał podkreślił, że państwa członkowskie mogą określić dodatkowe warunki, których celem jest wzmocnienie tej ochrony, wykraczając poza zakres ochrony przewidziany wyraźnie przepisami dyrektywy i traktatu.
Ponadto Trybunał zauważył, że o ile przepisy dyrektywy nie przewidują wymogu dotyczącego legalnego pochodzenia kopii udostępnianej publicznie, o tyle jednym z celów dyrektywy jest walka z piractwem. Oznacza to, że korzystanie z kopii pochodzącej z nielegalnego źródła jest wyraźnie sprzeczne z dyrektywą.
Pełna treść wyroku znajduje się pod adresem:
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=185250&pageIndex=0&doclang=pl&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=632757