Aktualności/Newsy

refundacja
spory_sadowe
2016-05-31

Rozliczanie „nadwykonań” w świetle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wiele razy wypowiadał się w kwestii rozliczania świadczeń zdrowotnych udzielonych ponad limit wynikający z kontraktu z płatnikiem. 
Niezależnie od tego, w ostatnim czasie linia orzecznicza w tej materii ewoluuje. 
 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 sierpnia 2015 r., jaki zapadł w sprawie o sygnaturze akt postępowania – III CSK 455/14 („Wyrok”) stwierdził, że „udzielanie świadczeń w stanach nagłych jest ustawowym obowiązkiem świadczeniodawcy o charakterze bezwzględnym i koszt wykonania świadczenia, którego umowa nie przewidziała ze względu na jego rodzaj lub wyczerpanie limitu, nie może obciążać ani świadczeniodawcy, ani świadczeniobiorcy.”.

U podstaw Wyroku legł następujący stan faktyczny – strona powodowa prowadzi podmiot leczniczy, po wyczerpaniu limitu wynikającego z umowy z płatnikiem, udzielała nowo przyjętym pacjentom świadczeń zdrowotnych. Placówka dochodziła świadczeń wykonanych ponad limit.
Należy podkreślić, że Sąd Najwyższy przyjął w Wyroku, iż podmiot, który zawarł umowę i wykonuje świadczenia w stanie nagłym ponad zakontraktowany z płatnikiem limit, może domagać się wyłącznie zwrotu uzasadnionych kosztów ich udzielenia, a nie wynagrodzenia według stawek umownych.

Omówiony wyrok rodzi obawy o zapoczątkowanie nowej linii orzeczniczej.
Wyrok dostępny jest w elektronicznej bazie orzeczeń Sądu Najwyższego, pod następującym adresem strony internetowej: http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Najnowsze_orzeczenia.aspx.

cofnij