Aktualności/Newsy
Składka od reklamy – nowy projekt Ministerstwa Finansów
W dniu 2 lutego 2021 roku do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt Ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.
Jak tłumaczy ustawodawca, projekt powstał w związku z długofalowymi konsekwencjami pojawienia się i rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS CoV-, a jego celem ma być zasilenie dodatkowymi wpływami Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego finansowane będą świadczenia opieki zdrowotnej. Powyższe ma zostać osiągnięte, poprzez – między innymi –wprowadzenie do polskiego porządku prawnego składki z tytułu reklamy internetowej oraz składki z tytułu reklamy konwencjonalnej.
Do opłacania składki z tytułu reklamy konwencjonalnej mają być obowiązani dostawcy usług medialnych, nadawcy, podmioty prowadzące kino, podmioty umieszczające reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcy. Próg wpływów z reklam dla tej grupy to 1 mln złotych. Dla wydawców prasowych ustalono go na wysokości 15 mln złotych. Konkretne stawki podatku zależą od wysokości wpływów i dochodzą do 15%.
Natomiast płatnikiem Płatnikiem składki od reklamy internetowej ma być usługodawca, który świadczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reklamę internetową, jeżeli przychody usługodawcy bądź skonsolidowane przychody grupy podmiotów, do której należy usługodawca, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, przekroczyły w roku obrotowym równowartość 750 mln euro oraz przychody usługodawcy bądź skonsolidowane przychody grupy podmiotów, do której należy usługodawca, z tytułu świadczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reklamy internetowej, przekroczyły w roku obrotowym równowartość 5 mln euro. Składka od reklamy internetowej ma wynosić 5% podstawy wymiaru składki.
Projekt przewiduje również utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Do jego działań ma należeć między innymi podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń w mediach (w szczególności cyfrowych), budowę platform dystrybucji informacji oraz analiz treści pojawiających się w mediach (w szczególności cyfrowych), a także promowanie polskiego dorobku kulturowego, dziedzictwa narodowego i sportu.
Uwagi i opinie do projektu w ramach konsultacji można zgłaszać pod adresy sekretariat.ps@mf.gov.pl oraz sekretariat.sp@mf.gov.pl do końca 16 lutego 2021 roku.
Treść projektu nowelizacji ustawy dostępna jest pod poniższym adresem.