Aktualności/Newsy

newsy
newsy
newsy
2021-04-08

Patent Index 2020

Europejski Urząd Patentowy (EPO) niedawno opublikował Patent Index 2020, który jest przeglądem i podsumowaniem działań w zakresie składania wniosków, które miały miejsce w unijnym urzędzie patentowym w ciągu ostatniego roku. 

W porównaniu do roku ubiegłego, całkowita liczba zgłoszeń patentowych spadła tylko nieznacznie, do nieco ponad 180.000 zgłoszeń patentowych, co stanowi spadek o 0,7% w porównaniu z łączną liczbą zgłoszeń patentowych w EPO w 2019 roku. Pomimo 4,1% spadku liczby zgłoszeń patentowych w EPO, Stany Zjednoczone (które odpowiadają za jedną czwartą wszystkich zgłoszeń) z 44.293 zgłoszeniami patentowymi nadal utrzymują pierwsze miejsce jako zgłaszający z największą ich liczbą. Liczba zgłoszeń patentowych spadła również w Niemczech (o 3% do 25.954) i Japonii (o 1,1% do 21.841). Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonia zajęły odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce w rankingu EPO Patent Index 2020 i tym samym są państwami, gdzie dokonano największej liczby zgłoszeń patentowych w EPO.

Wśród najszybciej rozwijających się sektorów technologicznych pod względem zgłoszeń patentowych EPO, Patent Index 2020 pokazuje niewielką zmianę w tym, które sektory są odpowiedzialne za największą liczbę zgłoszeń patentowych. Technologia medyczna (14.295 zgłoszeń patentowych) wyprzedziła komunikację cyfrową (14.122 zgłoszeń patentowych). Co ciekawe, specjaliści tworzący Indeks Patentowy EPO 2020 przypisują wzrost liczby zgłoszeń patentowych w dziedzinie technologii medycznej, farmacji i biotechnologii wpływowi pandemii COVID-19, która stanowi powód pobudzenia innowacji i procesów wynalazczych.

Pierwsze miejsce wśród europejskich zgłoszeń patentowych dokonanych przez polskie podmioty zajął Uniwersytet Jagielloński z 9 zgłoszeniami patentowymi. Za nim znalazł się Adamed Pharma (8 zgłoszeń) i Uniwersytet Warszawski (7) a dalej Politechnika Śląska (6) oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (6).

Pierwszym z obszarów, w którym Polska dokonała najwięcej europejskich zgłoszeń patentowych są „procesy termiczne i aparatura” ze wzrostem o 2,2% w odniesieniu do roku ubiegłego. Kolejnymi znaczącymi obszarami są technologie medyczne, wobec których odnotowano spadem liczby zgłoszeń o 17,4% oraz produkty farmaceutyczne, w obszarze, którym liczba zgłoszeń wzrosła o 11,8%. Technologie komputerowe, które w 2019 roku nie znalazły się w pierwszej piętnastce polskich obszarów technologicznych, znalazły się natomiast na szóstym miejscu, po wzroście o 700% w ujęciu rok do roku. Inną dziedziną, która odnotowała największy wzrost jest biotechnologia (+200%).
Szczegółowe dane zawarte zostały w Patent Index 2020 dostępnym na stronie internetowej EPO .

cofnij