Aktualności/Newsy
W dniu 17 września 2021 r. ukazał się bardzo istotny komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie umów franczyzy na rynku detalicznego obrotu produktami leczniczymi.
W dniu 17 września 2021 r. ukazał się bardzo istotny komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie umów franczyzy na rynku detalicznego obrotu produktami leczniczymi.
W komunikacie GIF wskazuje na wiele ważnych kwestii związanych z prowadzeniem apteki w ramach franczyzy, z których najistotniejsze przedstawiamy poniżej:
GIF nie neguje samego prowadzenia aptek ogólnodostępnych w formie franczyzy. Okolicznością faktyczną, która jednak może podlegać badaniu w trakcie postępowania administracyjnego, jest funkcjonowanie apteki ogólnodostępnej pod kątem ewentualnego naruszenia wymogów określonych w art. 99 ust. 3 pkt. 2 i 3 u.p.f. i art. 99 ust. 3a pkt. 2 i 3 u.p.f..
Z treści komunikatu wynika również, że przy ocenie czy doszło do przejęcia kontroli przez franczyzodawcę nad franczyzobiorcą, istotne znaczenie może mieć kwestia, czy franczyzobiorca jest w stanie kontynuować działalność polegającą na prowadzeniu apteki po rozwiązaniu umowy z franczyzodawcą.
Kontrola franczyzobiorcy przez franczyzodawcę powinna być prowadzona wyłącznie w ograniczonym i niezbędnym zakresie (np. obejmować zakres jakości świadczonych usług).
GIF wskazuje wprost, że kluczowe dla zagadnienia jest to, czy w praktyce doszło do przejęcia kontroli przez franczyzodawcę nad franczyzobiorcą, co może być także przedmiotem odrębnej oceny Prezesa UOKiK.
Organ dał również wskazówki do działania wskazując co zrobić aby uniknąć zakwalifikowania franczyzy jako stosunku oznaczającego przejęcie kontroli przez franczyzodawcę nad franczyzobiorcą, wskazując przede wszystkim na konieczność m.in.:
▪️ umożliwienia franczyzobiorcy kreowania własnej działalności gospodarczej z uwzględnieniem podstawowych zasad;
▪️ obowiązujących podmioty będące częścią franczyzy;
▪️ zachowania przez franczyzobiorcę niezależności na całym etapie współpracy stron.