Aktualności/Newsy

newsy
dobra_osobiste
legislacja
2021-10-06

Projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
 
◾ ◾ ◾ Projekt ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało już na przełomie 2020 i 2021 roku. Dopiero teraz, po 9 miesiącach, trafił on do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, trafiając od razu do oficjalnych konsultacji społecznych. 

W podanych na stronie BIP Prezesa Rady Ministrów informacjach, dotyczących proponowanych w projekcie rozwiązań, możemy przeczytać, że wprowadzone ustawą przepisy „powinny zapewniać ochronę przed ograniczeniami w korzystaniu z konstytucyjnego prawa do swobodnego głoszenia własnych poglądów. Wspomniane narzędzia prawne muszą przy tym, przystawać do współczesnych form wymiany informacji w sieci, zapewniając realną, a nie tylko iluzoryczną możliwość prawnej ochrony dostępu do prawdziwych informacji”.

Rozwiązania ujęte w projekcie to m.in.:
✔ utworzenie Rady Wolności Słowa, która składać się ma z ekspertów z dziedziny prawa i nowych mediów;
✔ wprowadzenie administracyjnych kar pieniężnych przewidzianych m.in. dla operatorów mediów społecznościowych (usługodawca naruszając przewidziane w ustawie obowiązki miałby podlegać karze pieniężnej w wysokości od 50 tysięcy do 50 milionów złotych);
✔ wprowadzenie zmiany w prawie prasowym i tym samym dookreślenie zasad publikacji oświadczeń w prasie w przypadku naruszenia dóbr osobistych;
✔ umożliwienie kierowania przeciwko osobom o nieustalonej tożsamości tzw. „ślepego pozwu”;
✔ wprowadzenie możliwości złożenia skargi przez użytkownika do serwisu społecznościowego w przypadku zablokowania jego konta, usunięcia wpisu, rozpowszechnienia treści o charakterze bezprawnym przez serwis, która nierozpatrzona w czasie 48 h otwierałaby możliwość złożenia skargi do Rady Wolności Słowa.

cofnij