Aktualności/Newsy
Publiczny rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych
Publiczny rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych.
Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych ma być systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Ministra Finansów.
Dla podmiotów prywatnych ma on istotne znaczenie, gdyż dane w nim zawarte mają być powszechnie dostępne.
Rejestr, pierwotnie powołany ustawą z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, ma być zmieniony ustawą z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która jest obecnie przedmiotem prac Senatu.
W rejestrze mają być zamieszczane informacje dotyczące umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych, których wartość przedmiotu przekracza 5000 zł bez podatku od towarów i usług. Zawierając umowę z taką jednostką (np. z organami władzy publicznej, NFZ, SPOZOZ-ami) trzeba być świadomym, że informacje dotyczące tej umowy będą podlegać ujawnieniu w rejestrze.
Rejestr umów obejmuje takie informacje jak: numer umowy – o ile taki nadano; datę i miejsce zawarcia umowy; okres obowiązywania umowy; oznaczenie stron umowy, w tym przedstawicieli stron; określenie przedmiotu umowy; wartość przedmiotu umowy; informacje o źródłach i wysokości współfinansowania przedmiotu umowy.
Informacje zamieszczone w rejestrze dotyczą umów, które mogą podlegać udostępnieniu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W rejestrze nie zamieszcza się informacji o umowach zawartych w wyniku rozstrzygnięcia zamówień oraz konkursów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (przykładowo jeżeli została nadana klauzula tajności).
Rejestr miał zacząć funkcjonować 1 lipca 2022 r., jednak datę tę przesunięto na 1 stycznia 2023 roku.
Teksty ustaw dostępne pod linkami:
https://lnkd.in/e5k_4vNJ
https://lnkd.in/eAgE3_At