Aktualności/Newsy

legislacja
media
2023-06-30

UOKiK udostępnił długo wyczekiwane rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych.

Prawidłowe oznaczanie treści sponsorowanych w mediach społecznościowych budziło sporo wątpliwości. Dotychczas najwięcej wątpliwości sprawiało wyznaczenie granicy pomiędzy bezinteresownymi opiniami użytkowników mediów społecznościowych, a opłaconymi przekazami oraz przejrzyste oznaczanie form komercyjnej współpracy. W celu opracowania jasnych wytycznych w zakresie prawidłowego oznaczania treści od grudnia 2021 r. toczyły się szerokie konsultacje na ten temat.

Udostępnione dziś rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych to dokument, na który czekali nie tylko sami influencerzy, reklamodawcy i agencje PR, ale również konsumenci.

Opracowanie to  powstało po kilku miesiącach wspólnych konsultacji z przedstawicielami branży influencer marketingu, a także środowisk naukowych.

Co znajdziemy w rekomendacjach?
Zaproponowane rekomendacje zawierają ponad 30 stron wytycznych dotyczących oznaczania treści reklamowych w internetowym świecie inflencerów. Opracowanie zawiera wiele praktycznych przykładów i graficznych propozycji udostępnionych w przystępnej dla czytelnika formie.
W dokumencie znajdziemy nie tylko ważne definicje czy regulacje prawne, ale również charakterystykę poszczególnej współpracy komercyjnej i wprost wskazane sposoby oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych, w zależności od rodzaju takiej współpracy.

Dodatkowo, w rekomendacjach opisana została szczególna forma treści komercyjnej czyli autopromocja (reklama własnej marki).
Dokument precyzuje również jak prawidłowo oznaczać otrzymane paczki PR, ze zwróceniem szczególnej uwagi na to czy otrzymany prezent jest paczką o niedużej wartości oraz czy influencer otrzymał go po raz pierwszy od danej marki czy może jest to kolejny taki podarunek, którym zamierza podzielić się z internetowym światem.

Przygotowane rekomendacje zawierają również precyzyjne określenie tego jak ma dokładnie wyglądać oznaczenie reklam, proponując przy tym dwupoziomowe oznaczanie. UOKiK wskazuje, że influencer powinien oznaczać materiały reklamowe, które publikuje na swoich kanałach w mediach społecznościowych w sposób czytelny, jednoznaczny oraz zrozumiały dla każdego odbiorcy. Dodatkowo, dokument zawiera przykłady określeń reklamowych, które są nierekomendowane i należy się ich wystrzegać.

Poza samymi rekomendacjami, UOKiK zaproponował bezpłatne narzędzie, które influencer będzie mógł wykorzystać oznaczając reklamę, autopromocję lub prezent na takich platformach jak Instagram czy Facebook. Specjalny filtr już wkrótce będzie dostępny w sieci.

Rekomendacje Prezesa UOKiK zostały opublikowane na stronie internetowej UOKiK i znajdują się pod linkiem: https://lnkd.in/dh5yBCyP .

cofnij