Aktualności/Newsy
Substancje zakazane w żywności i substancje ją wzbogacające
Do opiniowania przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności. Projektowane rozporządzenie będzie obowiązywało podmioty wprowadzające do obrotu środki spożywcze, w tym suplementy diety.
Projekt rozporządzenia określa środki spożywcze, do których są obligatoryjnie dodawane witaminy lub składniki mineralne oraz ich maksymalne poziomy. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem będzie to:
- sól kuchenna, która ma być obligatoryjnie wzbogacana w jodek potasu lub jodan potasu;
- niektóre tłuszcze, które mają być obligatoryjnie wzbogacane w witaminę A i D. Obligatoryjne wzbogacanie nie będzie dotyczyło tłuszczów mlecznych (masło, masło o zawartości trzech czwartych tłuszczu, masło półtłuste, tłuszcz mleczny do smarowania).
Ponadto projektowane rozporządzenie określa wykaz substancji, innych niż witaminy i składniki mineralne, zakazanych w produkcji środków spożywczych. Należy wskazać, że projektowane regulacje będą w szczególności dotyczyły suplementów diety.
W produkcji środków spożywczych zakazane będą: chlorowodorek johimbiny oraz grupa johimbiny, DMAA, ewodiamina, SARMs (w tym: andaryna, ligandrol, ostaryna, Rad-140), higenamina, hordenina, ibutamoren, pankreatyna, pieprz metystynowy oraz świerzbiec właściwy.
Zgłoszenie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu możliwe jest w terminie 30 dni. Planuje się, że wejdzie ono w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Projekt rozporządzenia przewiduje 30-dniowy okres na wycofanie z obrotu produktów niespełniających określonych nim wymagań.