Aktualności/Newsy

legislacja
newsy
2023-09-06

Istotny wyrok TSUE

Trybunał sprawiedliwości UE („TSUE”) rozstrzygnął niedawno w sprawie Christian Louboutin przeciwko Amazon Europe Core Sàrl. Wyrok został wydany w związku z pytaniem zadanym TSUE w trybie prejudycjalnym, przez sądy w Belgii i Luksemburgu.

  • TSUE rozstrzygnął w kwestii tego, czy i w jakich okolicznościach, właściciel platformy internetowej, może zostać uznany za odpowiedzialnego za naruszenie praw do znaku towarowego, popełnione przez sprzedawcę będącego osobą trzecią, działającego na jego platformie, na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej.
  • Sprawa dotyczyła naruszenia zarejestrowanego znaku towarowego, należącego do domu mody Christian Louboutin (czerwony kolor podeszwy butów projektu Louboutina jest zarejestrowanym znakiem towarowym na terenie UE od 10 maja 2016 r.), w związku z publikowaniem reklam sprzedawców, oferujących obuwie imitujące słynne szpilki z czerwoną podeszwą, na portalu Amazon.
  • TSUE stwierdził, że właściciel platformy internetowej umożliwiającej sprzedaż towarów osobom trzecim może być odpowiedzialny za naruszenie przez nich praw do znaków towarowych.
  • Należy zwrócić uwagę, na fakt, iż w ocenie TSUE istotny był jednolity sposób prezentacji ofert sprzedaży pochodzących od Amazon i od osób trzecich korzystających z portalu- wszystkie oferty były opatrzone logiem Amazon jako renomowanego dystrybutora. Ponadto, na niekorzyść Amazona działała okoliczność, iż oferował on sprzedawcom będącym osobami trzecimi, w związku z wprowadzaniem do obrotu towarów opatrzonych spornym oznaczeniem, dodatkowe usługi polegające między innymi na przechowywaniu i wysyłce tych towarów, a także ich reklamie.
  • Dla właściciela platformy internetowej, by uniknąć potencjalnej odpowiedzialności za naruszenie praw do znaku towarowego przez osoby trzecie na jego stronie, kluczowym jest odpowiedni sposób prezentacji ofert, który powinien pozwolić użytkownikowi na łatwe odróżnienie oferty właściciela platformy od ofert sprzedawców, będących osobami trzecimi. Właściciele platform powinni również pamiętać, że charakter i zakres usług oferowanych sprzedawcom zewnętrznym, takich jak przechowywanie, wysyłka i zarządzanie zwrotami tych towarów, może wywołać u użytkowników wrażenie, że towary opatrzone spornym oznaczeniem są wprowadzane do obrotu przez właściciela platformy, w jego własnym imieniu i na jego rzecz.
  • Wyrok wydany przez TSUE jest wiążący dla sądów w Belgii i Luksemburgu, co oznacza, że Amazon został uznany winnym naruszenia znaku towarowego, jednakże w kwestii wysokości i zakresu kary będą decydować sądy krajowe.
  • Na przykładzie tej sprawy można zauważyć, że rozwijający się wciąż handel elektroniczny, stwarza często problemy prawne, z którymi muszą się mierzyć pośrednicy internetowi, którzy oferują nie tylko usługi dystrybucji towarów, ale także pośrednictwa w ramach udostępniania swojego serwisu internetowego osobom trzecim.
     
cofnij