Aktualności/Newsy

newsy
refundacja
2024-01-04

Decyzje o objęciu refundacją wygasające po 1 stycznia 2025 r.-za wcześnie na składanie wniosków kontynuacyjnych

W dniu 28 listopada 2023 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano komunikat w sprawie braku możliwości prowadzenia postępowań z wniosków kontynuacyjnych o objęcie refundacją, dla których dotychczasowe decyzje dotyczące refundacji leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wygasają po 1 stycznia 2025 r.

W treści komunikatu poinformowano, że składanie wniosków kontynuacyjnych o objęcie refundacją leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, dla których dotychczasowe decyzje w przedmiocie refundacji wygasają po 1 stycznia 2025 r., jest na obecnym etapie zdecydowanie przedwczesne. Mowa tutaj o wnioskach, które były składane z dużym wyprzedzeniem przed dniem 1 listopada b.r., a więc przed wejściem w życie nowych przepisów ustawy refundacyjnej. Wcześniejsze składanie planowanych wniosków o refundację miało służyć skorzystaniu przez wnioskodawców z przepisów przejściowych ustawy o nowelizacji ustawy o refundacji, które przewidują stosowanie przepisów dotychczasowych do postępowań wszczętych przed 1 listopada. 

W komunikacie podkreślono, że przepisy nakładają na MZ obowiązek rozpatrzenia wniosku o objęcie refundacją nie później niż w terminie 180 dni. Wskazano, że aktualny stan prawny nie przewiduje możliwości wcześniejszego przyjęcie wniosku i wstrzymania się z przeprowadzeniem postępowania do momentu, gdy do daty wygaśnięcia obecnie obowiązującej decyzji pozostanie odpowiednio krótki okres czasu. Należy jednak zauważyć, że żaden przepis ustawy refundacyjnej nie stanowi zakazu składania wniosków z dużym wyprzedzeniem.

MZ wyjaśnił również, że nie ma możliwości obiektywnej oceny kryteriów, takich jak m.in. określenie wielkości dostaw w celu zabezpieczenia potrzeb pacjentów czy konkurencyjność cenowa, w przypadku prowadzenia postępowania z tak dużym wyprzedzeniem. Skutki prawne nowych decyzji mogą bowiem zaistnieć dopiero po wygaśnięciu tych obecnie obowiązujących, natomiast okoliczności rynkowe zmieniają się bardzo dynamicznie i nie sposób dokonać ich rzetelnej oceny na ponad rok w przód.

Z powyższych przyczyn MZ nie widzi obecnie możliwości prowadzenia postępowań dla takich wniosków kontynuacyjnych o objęcie refundacją. Nie wskazano jednak wprost, co stanie się ze złożonymi już wnioskami, które resort uznaje za przedwczesne – czy zostaną zwrócone, pozostawione bez rozpoznania i na jakiej podstawie prawnej. Niemniej jednak MZ rekomenduje składanie wniosków nie wcześniej niż w terminie 6-9 miesięcy przed wygaśnięciem obecnie obowiązujących decyzji, o ile organ nie zdecyduje inaczej w konkretnej sytuacji.

cofnij