Aktualności/Newsy
2024-02-01
Rekomendacje Urzędu Zamówień Publicznych
W dniu 3 stycznia Urząd Zamówień Publicznych opublikował opracowane wspólnie z organizacjami branżowymi Rekomendacje dotyczące analizy potrzeb i wymagań zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę lub dzierżawę wyrobów medycznych.
Kluczowe elementy Rekomendacji:
Urząd zachęca zamawiających do stosowania w zamówieniach na wyroby medyczne kryteriów pozacenowych, co ma pozwolić na uzyskanie produktu optymalnego do potrzeb zamawiającego. Jako przykłady takich kryteriów wskazano m.in.: jakość, innowacyjność kliniczną i technologiczną, okres gwarancji.
Opracowane zostały zagadnienia rekomendowane do uwzględnienia przez zamawiającego w ramach analizy potrzeb i wymagań:
- pierwszym zagadnieniem wymagającym weryfikacji przez zamawiającego jest sprawdzenie możliwości zaspokojenia potrzeb za pomocą zasobów własnych – oznacza to konieczność sprawdzenia aktualnego stanu posiadania wyrobów medycznych pod kątem materialnym (inwentaryzacja), prawnym (przegląd zawartych umów) i organizacyjnym (zweryfikowanie kompetencji osób, które będą brały udział w przygotowaniu zamówienia;
- kolejnym krokiem zamawiającego powinno być dokonanie rozeznania rynku – w tym celu zamawiający powinien zwrócić uwagę na takie kwestie, jak świadomość realiów rynkowych i otwartość na nowinki technologiczne. Urząd zaznacza, że w kontekście zamówień na wyroby medyczne szczególnie istotne jest pozyskanie jak największej ilości informacji pozwalających na właściwe przygotowanie postępowania.
- innym obligatoryjnym elementem analizy potrzeb jest określenie orientacyjnej wartości zamówienia. Specyfika zamówień na wyroby medyczne wymaga w tym przypadku zidentyfikowania możliwych wariantów dla nabywanego świadczenia, np. zakup samego wyrobu, zakup wyrobu wraz z serwisem przez określony czas, zakup wyrobu z opcjonalnym (nabywanym w ramach prawa opcji) serwisem.
- jako inne elementy wymagające weryfikacji w ramach dokonywanej analizy wskazano: analizę kwestii możliwości podziału zamówienia na części, ustalenie jaki tryb postępowania będzie w danym przypadku właściwy, ocenę możliwości uwzględnienia aspektów społecznych, środowiskowych i innowacyjnych zamówienia, jak również ocenę ryzyk związanych z samym postępowaniem, jak i późniejszą realizacją zamówienia.https://www.gov.pl/web/uzp/analiza-potrzeb-i-wymagan-zamawiajacego-w-postepowaniu-o-udzielenie-zamowienia-publicznego-na-dostawe-lub-dzierzawe-wyrobow-medycznych