Aktualności/Newsy

alerty
legislacja
zamowienia_publiczne
2024-06-14

Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw

16.04.2024 r. na stronie RCL opublikowano datowany na dzień 11 kwietnia br.  projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Aktualne prace legislacyjne są kontynuacją projektu legislacyjnego Rządu poprzedniej kadencji, który pod koniec lipca 2023 r. opublikował projekt ustawy na stronach RCL, ale prace nad tymże utknęły na etapie opiniowania.
 

W aktualnym projekcie ustawy nieco skrócono definicję samego „certyfikatu” wskazując, że „Dokumentem potwierdzającym udzielenie certyfikacji jest certyfikat wykonawcy zamówień publicznych,(…).”
Aktualny projekt ustawy posługuje się w wielu miejscach pojęciem certyfikacji w miejsce certyfikatu, co jednak nie zmienia generalnych zasad całego procesu ubiegania się przez wykonawcę o wydanie certyfikatu w ramach procedury.
 

Z perspektywy uczestników rynku zamówień zainteresowanych uzyskaniem certyfikatu, podobnie jak w poprzedniej propozycji przepisów, kluczowe kwestie i terminy to:

  • certyfikat może obejmować brak istnienia podstaw wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia oraz weryfikację zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia;
  • certyfikat jest wydawany na okres 3 lat;
  • certyfikat może stracić ważność albo zostać zawieszony;
  • udzielnie certyfikacji będzie tworzyło domniemanie, że wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia lub, że jest zdolny do należytego wykonania zamówienia publicznego, w zakresie w potwierdzonym certyfikacją i przez okres, na który certyfikacja została udzielona.
     

Przy okazji planowanych zmian, warto także zwrócić uwagę jedną z istotniejszych jakie wejdą do ustawy Prawo zamówień publicznych wraz z uchwaleniem ustawy o certyfikacji wykonawcy, mianowicie usunięcie z przepisów PZP wyłączenia stosowania tej ustawy do zamówień wskazanych w art. 11 ust. 4 ustawy PZP. Przypominajmy, że art. 11 ust, 4 ustawy PZP zawierał wyłączenia przedmiotowe w zakresie stosowania tych przepisów m.in. do wytwarzania znaków akcyzy, znaków legalizacyjnych, nalepek kontrolnych, kart do głosowania, znaków holograficznych umieszczanych na zaświadczeniach o prawie do głosowania, czy układów mikroprocesorowych z oprogramowaniem służącym do zarządzania dokumentami publicznymi, systemów i baz informatycznych niezbędnych do zastosowania dokumentów publicznych. Usuniecie tego przepisu z ustawy PZP jest wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 7 września 2023 r. w sprawie C-601/21.
 

Według projektu ustawy, planowany termin wejścia w życie przepisów o certyfikacji to 1 lipca 2025 r., poza przepisami o warunkach i tryb udzielania akredytacji podmiotowi certyfikującemu przez Polskie Centrum Akredytacji, które to wejdą w życie wcześniej tj. z dniem 1 stycznia 2025 r.

Link do projektu ustawy: https://legislacja.gov.pl/projekt/12384151/katalog/13052823#13052823

cofnij