Aktualności/Newsy

newsy
prawo_farmaceutyczne
wyroby_medyczne
2024-09-20

Koniec kar finansowych za naruszenie przepisu o częściowej realizacji recept

Od kilku miesięcy trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept.

Nowelizacja dotyczy konsekwencji naruszenia art. 96a ust. 7aa ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym w przypadku gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego pacjent może otrzymać po upływie ¾ okresu, na który zrealizował receptę.
 

Ustawodawca zakłada złagodzenie negatywnych skutków w przypadku realizacji recepty z naruszeniem ww. przepisu. Zrezygnowano z obowiązku zwrotu refundacji na rzecz oddziału wojewódzkiego NFZ. Co więcej, naruszenie to nie będzie uznawane za okoliczność, z której wystąpieniem wiązałaby się odpowiedzialność podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny, w którym nastąpiło naruszenie. A to oznacza brak podstaw do następczego nałożenia kary finansowej.
 

Skąd te zmiany?
Częściowa realizacja recepty, na której przepisano ilość większą niż odpowiadająca 120 dniom terapii wyliczonym na podstawie określonego w recepcie sposobu dawkowania, opiera się na określeniu właściwej do wydania ilości leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego. Zgodnie z art. 96a ust. 7ab ustawy Prawo Farmaceutyczne obliczenia dokonuje dedykowany do tego celu system teleinformatyczny.
 

W związku z tym, zdaniem Ministra Zdrowia, naruszenie art. 96a ust. 7aa ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie, w jakim reguluje on zasady wydawania maksymalnej ilości produktu w ramach częściowej realizacji recepty, nie powinno wiązać się z odpowiedzialnością finansową podmiotu prowadzącego aptekę.

cofnij