Aktualności/Publikacje

newsy
newsy
newsy
2024-10-23

Czy farmaceuta wystawi receptę na bezpłatną szczepionkę?

Od kilku miesięcy prowadzone są intensywne prace legislacyjne dotyczące zmian w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeden z projektów dotyczy rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept.

 

Początkowo projekt dotyczył jedynie rozszerzenia uprawnień preskrypcyjnych w zakresie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych przysługujących bezpłatnie pacjentom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia. Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami uprawnionym do wystawiania takich recept będzie każda osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego, jeżeli prawo to zapisano w przepisach regulujących zasady wykonywania tego zawodu. Zastosowano w tym celu odwołanie do definicji „osoby uprawnionej” w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji.

Uwagi zgłoszone do projektu w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych zaowocowały jednak dodaniem do projektu zmian art. 96 ust. 4 ustawy – Prawo farmaceutyczne. Aktualny projekt nowelizacji zakłada m.in., że farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną na produkt immunologiczny niezbędny do przeprowadzenia w aptece zalecanego szczepienia ochronnego w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Uprawnienie do wystawienia recepty farmaceutycznej nie dotyczy zatem już wyłącznie szczepionki przeciw grypie. Podobnie jak dotychczas taka recepta będzie podstawą do zastosowania szczepionki w aptece ogólnodostępnej, w której farmaceuta wystawił tę receptę.  

Istotną zmianę stanowi także wprowadzenie wyjątku od zasady 100% odpłatności za realizację recepty farmaceutycznej na produkt immunologiczny niezbędny do przeprowadzenia w aptece zalecanego szczepienia ochronnego. Pacjenci uprawnieni do bezpłatnego zaopatrzenia w produkty lecznicze na podstawie przepisów szczególnych, skorzystają zatem z tej możliwości bezpłatnie. 
Powyższe zmiany stanowią odpowiedź na apele branży aptecznej. Mają na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności poprzez skrócenie ścieżki uprawnionych grup pacjentów, a tym samym zwiększenie skuteczności szczepień ochronnych w Polsce.

Link: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386757

cofnij