Aktualności/Newsy

newsy
newsy
newsy
2024-12-13

Sprzedaż produktów kosmetycznych, a wymagania GPSR

W piątek 13 grudnia 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów. Rozporządzenie (UE) 2023/988 - GPSR już wywołało sporo dyskusji m.in. z uwagi na regulacje dotyczące nowych obowiązków i wymagań dotyczących sprzedaży online. Dotyczy to także sprzedaży kosmetyków. 

Produkcja i obrót produktami kosmetycznymi jest uregulowana w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych, ale niektóre istotne kwestie podlegają regulacjom GPSR. Takim obszarem są m.in. obowiązki podmiotów gospodarczych w przypadku sprzedaży na odległość zawarte w art. 19 GPSR. Przepis ten jest adresowany do podmiotów udostępniających produkty na rynku w Internecie lub w inny sposób na odległość.

Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania regulacji GPSR w branży kosmetycznej przygotowało europejskie stowarzyszanie Cosmetics Europe. Najistotniejsze kwestie zawarte w wytycznych Cosmetics Europe odnoszą się do wymaganych przez GPSR oznaczeń i odpowiedzialności podmiotów w łańcuchu dostaw. Z praktycznego punktu widzenia warto m.in. zwrócić uwagę na następujące kwestie: 
▪adres i dane producenta lub osoby odpowiedzialnej wymagane w art. 19 lit. a) i b) nie muszą być tłumaczone (np. na język polski) jeśli są zrozumiałe i zapisane alfabetem używanym w danym kraju;
▪właściwa identyfikacja osoby odpowiedzialnej wynika z przepisów rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych; 
 

▪na gruncie przepisów rozporządzenia o produktach kosmetycznych, za osobę odpowiedzialną uznaje się producenta mającego siedzibę w UE, produkującego produkty kosmetyczne na terenie UE, które nie podlegają eksportowi i importowi do Unii.

Właściwe określenie „kto jest kim” w łańcuchu dostaw ma nie tylko ogromne znaczenie w związku z realizacją właściwych obowiązków, ale też z w związku z odpowiedzialnością (przede wszystkim karami) za naruszenie przepisów GPSR.

Warto odnotować, że niewykonywanie obowiązków określonych w art. 19 GPSR może poskutkować nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej do 500 000 zł, przewidzianej w aktualnie procedowanym projekcie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. 

 

cofnij