Aktualności/Newsy

k_rzeczkowski
alkohol
zywnosc
newsy
2020-08-31

Nowa ustawa o wyrobach winiarskich

W ostatnich dniach światło dziennie ujrzał projekt ustawy o wyrobach winiarskich, który w sposób znaczny wpłynie na funkcjonowanie szeroko pojętego rynku winiarskiego. Projekt ustawy zakłada szereg zmian dotyczących samego prowadzenia biznesu przetwórstwa winorośli.

Nowe definicje

Szeregu pozytywnych innowacji możemy doszukać się w zakresie nowo wprowadzonych bądź „odświeżonych” definicji. Projekt ustawy bowiem wprowadza definicję „plantatora winorośli”, jak również zupełnie na nowo definiuje pojęcie "producenta wina”.

Tym samym (w porównaniu do brzmienia poprzedniego) producentem wina nie będzie już osoba, dokonująca wyłącznie jego rozlewu, celem wprowadzenia do obrotu:

Definicja obecna: osoba fizyczną lub prawna, która wyrabia lub rozlewa wino z upraw własnych w celu wprowadzenia go do obrotu

Definicja projektowana: podmiot, który wyrabia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wino z winogron, moszczu winogronowego lub młodego wina w trakcie fermentacji z przeznaczeniem do wprowadzenia do obrotu

Projektowane zmiany dokonują ponadto jeszcze bardziej szczegółowego podziału producentów wina na: „producenta wina z upraw własnych” oraz „drobnego producenta wina z upraw własnych”. Wprowadzony podział dotyczy progu przetwórstwa (wynoszącego 1000 hektolitrów wina z upraw własnych w ciągu roku winiarskiego), który będzie klasyfikował producenta w dwóch powyżej wskazanych kategoriach.

Istotnym aspektem jest również określenie trzeciej, nowej kategorii producentów, tj. drobnych producentów wina z upraw własnych, będących rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku winiarskiego.

Taki bowiem podmiot, w myśl projektowanej zmiany ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, nie będzie podlegał regulacjom i restrykcjom ww. ustawy.

Zmiany ewidencyjne oraz rejestrowe

Do istotnych zmian z pewnością można zaliczyć podział ewidencyjny, na: (i) ewidencję plantatorów winorośli; oraz (ii) ewidencję producentów wina.

Wskazany podział w znaczący sposób ułatwi prowadzenie produkcji wina z owoców, które zostały pozyskane od zewnętrznych producentów, jak również otworzy w niektórych przypadkach drogę do rozpoczęcia starań w zakresie certyfikacji powstałych wyrobów.

Oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej w ww. zakresie wymaga i nadal będzie wymagać zarówno prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, jak również dokonania wpisu do ww. rejestru.

Od obowiązków tych jednak zostały przewidziane wyjątki, które zakładają, że wpisu do tzw. rejestru winiarskiego nie będzie się wymagać od drobnego producenta wina z upraw własnych, oraz podmiotu dokonującego rozlewu wyrobów winiarskich, wprowadzonych do obrotu w opakowaniach zbiorczych takich jak beczki, w miejscu prowadzenia sprzedaży detalicznej tych wyrobów.

Zgodnie z tym, co zostało już wskazane powyżej, jedynym podmiotem korzystającym ze zwolnień tak na gruncie ustawy Prawo przedsiębiorców, jak również projektowanej ustawy o wyrobach winiarskich, będzie drobny producentów wina z upraw własnych, będących rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku winiarskiego.

Oprócz powyżej wskazanych zmian, projektowana ustawa, m.in. (i) zwiększa limit produkcji z maksymalnie 10 000 l w skali roku do maksymalnie 100 000 l w skali roku, oraz wprowadza zasady znakowania fermentowanych napojów winiarskich w zakresie ich nazw przewidzianych prawem w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011;

Projekt ustawy znajduje się obecnie w fazie konsultacji publicznych.

Pełna jego treść, wraz z oceną skutków regulacji oraz uzasadnieniem, dostępna jest pod poniższym adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337152/katalog/12709825#12709825

cofnij